Kim jest Radca Prawny, a kim Adwokat?
Poszukując profesjonalnej pomocy prawnej często stanąć można przed wyborem z czyjej pomocy skorzystać, radcy prawnego czy adwokata? Przedmiotowy wpis ma na celu wyjaśnienie, zarówno różnic jak i podobieństw pomiędzy radcami prawnymi a adwokatami. Słowem wstępu wskazać należy, że działanie każdego z wymienionych profesjonalnych pełnomocników reguluje odrębna ustawa. W przypadku radców prawnych jest to „Ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych”, natomiast w przypadku adwokatów to „Ustawa z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze”. Zarówno radca prawny jak i adwokat są zawodami zaufania publicznego, co oznacza, że zawody te stanowią profesje o wysokim znaczeniu społecznym, wymagające odpowiednich kwalifikacji.
W tym miejscu warto nadmienić także, że określenie „mecenas” jest terminem grzecznościowym. Określa ono osoby, które mogą występować przed sądem, bądź w urzędzie jako profesjonalny pełnomocnik, zatem zwyczajowo bywa także używane zarówno względem aplikantów radcowskich jak i aplikantów adwokackich – o nich w dalszej części wpisu.
Zarówno radcowie prawni jak i adwokaci to osoby, które ukończyły wyższe studia prawnicze, posiadają tytuł magistra prawa, zdały egzamin zawodowy oraz uzyskały wpis na listę – odpowiednio: radców prawnych prowadzoną przez Okręgową Izbę Radców Prawnych (OIRP) lub listę adwokatów prowadzoną przez Okręgową Radę Adwokacką (ORA) i mogą, jako profesjonalni pełnomocnicy, reprezentować swoich mocodawców na podstawie udzielonego pełnomocnictwa. Niewątpliwie najbardziej widoczną cechą pozwalającą w sądzie odróżnić radcę prawnego od adwokata jest kolor żabotu, czyli elementu togi, będącej urzędowym strojem zarówno radcy prawnego jaki i adwokata. Żabot radców prawnych ma kolor niebieski, natomiast żabot adwokatów jest koloru zielonego.
Zakres uprawnień
W przeszłości zawody te różniły się dosyć znacznie. W obecnym stanie prawnym mamy do czynienia z dwoma samorządami – radcowskim oraz adwokackim co wynika z uregulowania osobnymi ustawami – o czym na wstępie. Podkreślenia wymaga, iż od 1 lipca 2015 r. zarówno radcowie prawni, jak i adwokaci mają takie same kompetencje oraz uprawnienia. Obecnie, jedną z niewielu różnic między radcami prawnymi, a adwokatami jest możliwość pozostawania radcy prawnego w zatrudnieniu w oparciu o umowę o pracę. Natomiast obrońcą w sprawach karnych może być tylko radca prawny niezatrudniony na podstawie umowy o pracę, co jest gwarancją pełnej niezależności obrońcy.
Kim jest aplikant radcowski, a kim aplikant adwokacki?
Wyjaśniając kim są radcowie prawni i adwokaci nie sposób pominąć wyjaśnienie kim jest aplikant. Aplikant radcowski jaki i aplikant adwokacji to osoby, aspirujące do bycia profesjonalnym pełnomocnikiem poprzez wykonywania zawodu radcy prawnego lub adwokata. Tak samo jak radcowie i adwokaci, aplikanci to osoby, które ukończyły wyższe studia prawnicze, posiadają tytuł magistra prawa, zdały egzamin wstępny na odpowiednią aplikację oraz uzyskały wpis na listę – odpowiednio: aplikantów radcowskich prowadzoną przez OIRP lub listę aplikantów radcowskich prowadzoną przez ORA i podczas trwającej trzy lata aplikacji, pod nadzorem patrona przygotowują się do samodzielnego wykonywania zawodu. Aplikanci mogą dokonywać czynności w ramach udzielonego im upoważnienia przez profesjonalnego pełnomocnika, będącego radcą prawnym lub adwokatem. Aplikanci występujący przed sądem nie posiadają togi.
Wnioski
Mamy nadzieję, że przedmiotowy wpis pozwolił przybliżyć Państwu różnice pomiędzy radcą prawnym a adwokatem. Słowem podsumowania wskazać należy, iż podstawą dobrej współpracy jest zaufanie do pełnomocnika, a nie jego przynależność do danego samorządu zawodowego. Nasza Kancelaria jest w stanie zapewnić Państwu profesjonalną pomoc prawną świadczoną zarówno przez doświadczonych radców prawnych jak i adwokatów, specjalizujących się w wielu dziedzinach prawa i mogących pomóc znaleźć najlepsze rozwiązanie Państwa problemu prawnego.
Zapraszamy do kontaktu!
Jacek Lemański